26 Kasım’da Ankara’da başlayan 4.Balkan Açık (Open) Wushu Kung Fu Şampiyonası’nın kapanış programı muhteşem bir gala programı ile sona erdi.

Bir Kuşak Bir Yol İpek Yolu Yıldızlar, Gençler ve Büyükler 4. Balkan Açık (Open) Wushu Kung Fu Bay, Bayan Sanda ve Taolu Şampiyonası Ankara’da sona erdi. Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından organize edilen şampiyonaya ülkemizden, Sanda branşında 534, Taolu branşında 146 Milli Takım sporcu katıldı. Başta Türkiye’nin olmak üzere Afganistan, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Filistin, Fildişi Sahili, Hırvatistan, İran, Irak, Makedonya, Mısır, Sırbistan, Somali, Suriye, Tunus, Yemen ve Yunanistan dâhil olmak üzere 19 ülkeden toplamda 723 sporcunun yarıştığı şampiyonada final maçları ses ve ışık şovuna dönüştü. Dünya Şampiyonlukları bulunan Wushu Milli Takımı sporcularının yaptığı gösteri ise izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Şampiyona süresince birçok bürokrat ve mülkî amirin ilgi gösterdiği yarışmalar Ankara’da bulunan Anadolu Hotels Esenboğa Thermal Kapalı Spor Salonu’nda düzenlendi.

Türk Milli Takımı Taolu branşında 74, Sanda’da 68 altın madalya kazandı

Taolu branşında boş eller, kısa silahlar, uzun silahlar, duiliyen ve jiti kategorilerinde yapılan yarışmalarda 9 ülke madalya aldı. Türk Milli Takımı 74 altın, 65 gümüş, 56 bronz madalya ile takım halinde birinci oldu. Aynı branşta 4 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya ile Bulgaristan ikinci, Tunus ise 2 altın madalya ile üçüncü oldu. Sanda branşında çekişmeli geçen müsabakalar sonunda Türk Milli Takımı 68 altın, 67 gümüş, 105 bronz madalya toplayarak takım halinde birinci oldu. Azerbaycan Milli Takımı ise 3’ü altın 2’si gümüş ve bronz olmak üzere toplamda 5 madalya ile ikinci oldu.
3.olan Yunanistan, İran ve Mısır Milli Takımları ise birer altın madalya kazandı.

“Dünyanın neresinde olursak olalım haksızlığa uğrayanların yanında olacağız”

Madalya töreninden sonra açıklama yapan Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz; “Birçok açıdan çok muhteşem bir organizasyon düzenledik, gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından gelen misafirlerimizi Ankara’da ağırladık. Ülkemiz başta olmak üzere toplamda 19 ülkenin sporcuları sporun evrensel gücü olan dostluk, sevgi ve barış dili ile şampiyonaya katkı sağladılar. Milli sporcularımızın üstün başarı gösterdiği finallerde 680 sporcu ile yarışıp 142 altın madalya ile Şampiyonayı tamamladık. Ahlaklı sağlıklı ve çevresine saygılı bir sporcu topluluğu olan Wushu ailesinin bir hizmetkârı olarak yapılan bu şampiyonada bir kez daha gördüm ki biz ülke olarak sadece siyaseten değil sporda da mazlum olan, ezilen, hakkı yenen toplumlarında bir umuduyuz. Bu nedenle daha çok çalışıp gayret gösterip sporun birleştirici gücü ile beraber dünyanın neresinde olursak olalım haksızlığın karşısında haksızlığa uğrayanların yanında olacağız.”dedi. Akyüz yaptığı açıklamada Şubat ayında Antalya’da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası için düşündükleri bazı yenilikleride 4.Balkan Şampiyonasında test etme imkânı bulduklarını ve bu konuda da çok başarılı olduklarını sözlerine ekledi.