BASIN AÇIKLAMASI:

Değerli Basın Mensupları;

Saygıdeğer Milletimiz ,Ülkemizin Güzide insanları ;

Çeşitli birçok felaket ve tehlikelerle karşı karşıya dünyamız, insanlık ve özellikle dünya gençliğini bu tehlikelerden  koruyacak, kurtaracak en önemli unsur olarak sporun önemli bir rol oynadığı tartışmasız olarak kabul edilen bir gerçek olup ,özellikle de terbiye ve disiplin sporları olarak bilinen Uzakdoğu sporlarının bu konuda çok daha fazla etkin rol oynadığı da ayrıca ortaya çıkan bir diğer gerçek olarak anlaşılmaktadır. İşte bahse konu bu sporların başında bu sporların çıkış noktası ve atası olarak Wushu Kungfu Sporu günümüzde çok daha fazla bir önem arzetmekte olup önemli bir konuma gelmiştir.

Wushu Kung fu 5000 Yıllık bir tarihi ile en köklü bir spor olup ,etkili bir savaş sanatı olması yanında günümüzde insan sağlığı açısından bedensel zihinsel ve ruhsal gelişimi aynı anda en iyi şekilde sağlayabilen yegane spor olma özelliği ile bir çok hastalığın tedavisinde etkili bir rol olmasıyla ön plana çıkmış, Dünyanın en iyi ,en güzel ,en esnek ve en estetik sporu olma özelliği ile sadece asrımızın sporu olarak değil günümüzde bir yaşam tarzı olarak yerini almıştır.

Bu güzel sporun son yıllarda Dünya da olduğu gibi Türkiye de de gelişmesi ve yayılması çok büyük bir hızla devam etmektedir.2006 yılında müsatakil federasyon olarak kurulmasından bu yana Türkiye Wushu ve Kung fu Federasyonu Türkiye de olduğu gibi Dünyada da bu gelişme ve yayılmanın öncülüğünü başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Kısa sürede lisanslı sporcu sayıları 100 binleri aşan Wushu Kung fu sporunda Ülke olarak özellikle Avrupa ve Dünya Şampiyonlarında birçok başarılar elde edilmiş ,Türk sporcuları Türk Wushu Kung fu’cuları Avrupa’nın ve Dün yanın en iyileri olma başarısını elde etmişlerdir.

Bu başarıların zorlu hikayeleri vardır. Özellikle bu sporun ana vatanı olan Çin’de Türk sporcularının uzun süreli olarak Kamplarda kalıp orada hem Tahsil hayatını sürdürmeleri hem de Wushu Kung fu Kamp eğitimini sürekli olarak yürütmeleri bu hikayenin ana temasıdır. Bu hikaye tahmin edilemeyecek şekilde dramatiktir. Fakat bunun sonucu da ne olursa olsun bizi mutlu eden başarıları dünya şampiyonluklarını getirmiştir.

Bu gün burada 2018 yılında Dünya Üniversiteler Wushu Şampiyonasında Çin Macau da final maçında İranlı Rakibi ile yalnızca 1 puan farkla birinciliği kaçırmış o gün ikinci olmuş ama daha sonra 1.liği aldığı dopingle haksız yere elde eden İranlı sporcunun dopinginin tespit edilmesiyle haksız yere aldığı birinciliğinin iptal edilmesiyle sporcumuz Yunus Emre BATAN’ ın hak ettiği dünya şampiyonluğu Madalyası ve 1.lik sertifikası Dünya Üniversiteler Federasyonu tarafından kendisine gönderilerek ilan edilmiştir. Bu gün bizim Türkiye olarak en mutlu günlerimizden bir gündür.

Yunus Emre BATAN 2016- 2017 yıllarında yalnızca federasyonumuzun  desteğiyle 1 yılı aşkın bir süreyle devamlı olarak Çin de 2 arkadaşıyla beraber kalmış. Kamp eğitimine tabi tutulmuş özel bir sporcumuzdur.

Salgın hastalık döneminde federasyonumuz Spor Eğitim Faaliyetlerini Evde kal spor yap sloganı ile geçen yıl oldukça aktif bir şekilde sürdürmüş ,normalleşme süreciyle de artık normal antrenman ve çalışma sistemimize ,faaliyetlerimize artık başlamış bulunmaktayız.

2018 Çin Macau da ki final maçındaki hakkının geçte olsa verilmesiyle ülkemize Dünya Şampiyonluğu ünvanı’nı kazandıran Wushu Sporcumuz Yunus Emre BATAN’ı bir kez daha tebrik ediyor, siz değerli basın mensuplarımıza ve bizi destekleyen başta Cumhurbaşkanlığımız ,Gençlik ve Spor Bakanlığımız ,Spor Genel Müdürlüğümüz ve ilgili birimleri ile bütün benlikleri ve kimlikleriyle daima yanımızda olan Federasyonumuzun çok değerli yönetim kurulu üyeleri ,as başkanlarımıza , kurul üyelerimize ,idareci ,antrenör, sporcusuyla tüm Wushu Kunfu ve spor camiamıza ve milletimize şükranlarımızı arz ediyoruz.

                                                                                                                                                                                        Türkiye Wushu Kung fu Federasyonu adına
Mehmet Zeki AKINCI