Yıllardır ülkemizde çalışmaları sürdürülen Ashihara, Kyokushin, Enshin, Kempo gibi tam temaslı müsabaka anlayışını benimseyen sporların uygulayıcılarının Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru sonucu; Merkez Danışma Kurulunun 14 mayıs 2002 tarih ve 806 sayılı kararı ile Ashihara Budokai spor dalı adı altında birleştirerek tek çatı altında toplayıp Karate federasyonuna bağlanmıştır.

2002-2004 yılları arasında uluslararası Mavi Haliç turnuvaları Temmuz 2004 tarihinde İstanbul’ da Dünya Şampiyonası yapılmıştır.

 

2005 yılında Karate Federasyonundan alınarak Mücadele Sporları federasyonuna bağlanmıştır.Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün federasyonlarla ilgili düzenleme kararı almasının ardından Mücadele Sporları Federasyonu lav edilmiştir.

2007 yılında Wushu Federasyonuna bağlanarak faaliyetlere başlamış, 2008 yılında Dünya federasyonlarına bağlanabilmek amacıyla alınan bir kararla BUDOKAIDO (武道街道)spor dalı olarak isim değişikliği yapılmıştır.

 

Budokaido kelime anlamı olarak “Savaş Sanatları Yolu” öğretisi demektir.Savaş sanatlarının mücadele alanlarının hepsini vuruş,düşürme,boğuş,kilit uygulamalarını kapsar.Mücadele sırasında müsabıklar yumruk,dirsek,diz ve tekme vuruşları ile düşürme tekniklerini kullanmak sureti ile puan almak ve ceza aldırma yöntemiyle galip gelinen amatör ve profesyonel bir yarışma sporu olarak ifade edilir.Budokaido spor branşının kendine özgü eğitim müfredatı Kuşak (Kyu) Derece (dan) seviyeleri oluşturulmuştur.

Budokaido spor branşı grubu olarak yapılan çalışmaların ardından Tam Temaslı ( Ful Contact ) müsabaka anlayışını benimseyen Avrupa (EKF) ve Dünya Kyokushin Federasyonuna (KWF)  bağlanması yönetim kurulunun Aralık 2013 tarih 93 sayılı kararı ile gerçekleştirilerek Ocak 2014 tarihinde Spor genel müdürlüğü spor faaliyetleri Daire başkanlığına bildirilmiştir.

*Amatör müsabakalar “Kumite”  Tam ve Yarı temaslı olmak üzere iki şekilde tatami ve platform üzerinde Alt minik,minik,Yıldız,Ümit Genç, Büyük ve Veteranlar  kategorilerinde olmak üzere yapılır.

 

Wushu federasyonuna bağlandıktan sonra bu güne kadar düzenli olarak Türkiye Şampiyonası, il şampiyonaları, antrenörlük kursu, hakem kursu ve dan sınavı düzenli olarak yapılmakta olup Yurtdışı ve yurtiçi Uluslararası faaliyetlere Milli Takım iştirak etmektedir.

 

Hali hazırda 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. Dan seviyelerinde 1564 sporcu,1., 2., 3. ve 4. Kademelerde 502 Antrenör, Aday, Bölge, Ulusal ve Uluslararası kategorilerde ise 650 Hakemi bulunmaktadır. 17785 lisanslı sporcunun 2060 adedi 2018 yılı vizesini yaptırmıştır.

Federasyonumuzun başvurusuna istinaden12.01.2018 tarih 34670 sayılı spor dalı isim değişikli  bakanlık onayıyla sunularak Budokaido Kyokushin Ashihara isim değişikliğine karar verilmiştir.