TAİ CHİ NEDİR?

4000 yıl öncesine dayanan Çin kökenli uzakdoğu savaş sanatı olup nefes ve hareket egzersizlerini içerir.  Shaolin Tapınağında ortaya çıktığı düşünülen Tai Chi ilk dönemlerde savunma sporu şeklinde ortaya çıktı. Sonrasında ise kişilerin sağlıklı bir yaşam tarzı için değiştirilmiş. Dünyanın dört bir yanında fabrikalarda, okullarda ve dışarıda bu spor sabah sporu olarak yapılmaya devam ediyor. Ve aynı zamanda bu spor branşının düzenli olarak yarışmaları yapılıyor, Tai Chi, müzik eşliğinde gerçekleştirilen,hafif, yumuşak ve zarif şekilde yapılan hareketlerden oluşuyor.

Tai chi karşılıklı güçlerin uyumunu gösterir ve akışa uyumu ve fiziksel sınırlamalardan kurtulmayı öğretir.Tai chi’de amaç,normal durumu zorlamak değil,varoluş ile uyumu yakalamaktır.Zihin,beden,müziğin muhteşem uyumu olan tai chi sporu aynı zamanda yapılan araştırmalar sonrasında  faydalarını bilimsel olarak da ortaya koymuştur.

Tai chi  Çin kökenli savaş sanatları ile ilgili bir uygulamalar sistemidir.Bir yaşama sanatı olmasının yanısıra insana kendisi ve doğa ile uyumlu olma yolunu öğretir.  Bir yandan da hareketli bir meditasyon tekniği ve bir bilgelik öğretisidir. Bu nedenle “harekete dönüştürülmüş bilgeliktir” de diyebiliriz. Eski gelenekler tarzında, bütünsel bir eğitim sistemidir, yani insanı fiziksel, psikolojik, zihinsel ve ruhsal olmak üzere tüm boyutları ile kapsar. Ve bu araçlarını doğru nefes ile kullanmayı öğreten, enerji akışındaki bütünselliği sağlamaya yardımcı olan enerji çalışmalarıdır.

 

İnsan vücudunda yanlış duruş, yanlış beslenme ve stresten kaynaklanan bazı blokajlar oluşur. Bu blokajlar, Chi yaşam enerjisinin vücut içerisindeki akışına engel olduğundan, uzun vadede sağlıkta bozulmalar meydana gelir. Tai Chi’nin nihai amacı, blokajları çözmek, sağlıklı akışı sağlamaktır.

Vucüttaki enerjinin düzenli akmasını sağlamak ve bu yolla bağışıklık sistemini güçlendirmek başlıca amaçlarındandır. Kullanılan diyafram solunumu ve enerji merkezlerini açmaya yönelik senkronize hareketler doğal sağlığın anahtarları olmaktadır.

Özetle, beden ve zihindeki enerjiyi düzenleyerek, sağlıklı ve dengeli olmamıza yardım eder.

Çalışmalara düzenli devam edildiğinde fiziksel güç, denge ve esneklik artar,ruh halindeki oynamaları,neşesizliği, gerginliği giderdiği gibi, burada sayamayacağımız kadar çok rahatsızlığı iyileştirmede önemli etkileri vardır. Tai Chi’nin sağlığa olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanınca, batılı ülkelerde yaygın kabul gördü ve okulları açıldı. Uzak doğu’da olduğu gibi, batılı ülkelerin hastanelerinde de çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla Tai Chi’nin dizi hareketleri uygulanmaktadır. Yaşlılar evlerinde denge geliştirme ve yaşlanmayı geciktirme amacıyla, çocuklar için denge, koordinasyon ve zihinsel gelişimi arttırma amacıyla uygulanmaktadır. Tai Chi ayrıca bazı sanat okullarında dans ve tiyatro eğitimine destek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 

 

Tai Chi tüm dünyada büyük ilgi görmesinin nedenleri yaşa bağlı olmadan, her koşulda, herkes tarafında uygulanabilecek bir sistem olması, hiç bir zararı ve yan etkisi olmaması ve istenilen herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde yapılabilecek olmasıdır.

Birçok uzman tarafından 21.yy’ın sağlık ve tedavi yöntemi olarak Tai Chi önerilmekte ve her geçen gün dünyada uygulamaları yaygınlaşmaktadır.

Mükemmel yüce güç anlamına gelen bu spor yaşlanmayı geciktiriyor ve ömrü uzatıyor. Herhangi bir yaş sınırı olmadan isteyen herkesin kolaylıkla yapabileceği bu spor dalında kimi hastalıkların tedavisi ve uyku problemlerinin giderilmesi de mümkün. Bağışıklık sistemi sorunları, stres tedavisi, bronşit, denge bozuklukları, astım, dikkat eksikliği başta olmak üzere birçok farklı rahatsızlığın tedavisinde de etkin bir şekilde rol alıyor.

Tai Chi ile yapılan hareketlerin en büyük özelliği gayet yavaş hareketler olması,bunun yanı sıra bu hareketlerin tümü kesintisiz gerçekleştiriliyor.Tai Chi sayesinde dinginlik ve vücut akıcılığı hedefleniyor.

Tai Chi 7’den 70’e herkesin yapabileceği,sağlık açısından en yararlı spor branşıdır.

 

 

Günde iki kez Tai Chi Chuan yapan kimse bir çocuğun esnekliğine, bir demircinin gücüne ve bir bilgenin ruhuna sahip olur.
Çin Atasözü

TAI CHI  YAPMANIN AMACI NEDİR?

Tai chi , doğayla, çevreyle ve evrenle yeniden uyumu yakalamanın yolunu gösterir ve buna hizmet eder.

Bedeni, duyguları ve zihni birlikte ele alan mükemmel bir eğitim biçimi sunar.

Birlik, uyum ve denge ilkelerini geliştirmeyi amaçlar.

Tai Chi, müzik eşliğinde yapılan, yavaş, yumuşak ve zarif jimnastik hareketleridir. Tai Chi de yapılan hareketler olabildiğince yavaş ve figürler arası geçişler kesintisiz ve akıcıdır.

Tai Chi’de amaç; yapılan egzersizler vasıtasıyla süküneti ve dinginliği sağlamak ve geliştirmektir. Bu bağlamda Tai Chi hareketlerle yapılan bir meditasyondur.

Tai Chi  bedendeki enerji akışını düzenleyerek günümüz insanının stresten ve hareketsizlikten kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklarına iyi gelen bir doğal sağlık sistemidir.

 

2. Dünya Taichi Şampiyonası’nda Türkiye’den 14 madalya

Polonya’da düzenlenen 2. Dünya Taichi Şampiyonası’nda mücadele eden Türk Milli Takımı, 1 altın, 7 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı.

Taichinin dünyada yaygın bir spor olduğunu vurgulayan Başkan; Abdurrahman Akyüz, şunları kaydetti:

“Dünyada 600 milyon insan, sağlıklı olmak için bu sporu yapıyorlar. Böyle bir sporda Türk Milli Takımı’nın bu başarıları kazanması demek Türkiye’de de taichinin artık çok hızlı bir şekilde yayılacağı anlamına gelir. Taichi bir çok hastalığa, kronik kalp rahatsızlığına iyi geliyor, kalbi güçlendiriyor. Bir çok hastalık taichi ile tedavi ediliyor. Milli takımımızın bu başarısıyla taichinin bundan sonra Türkiye’da daha geniş kitlelerce benimseneceğini düşünüyoruz.”