TÜRKİYE GENÇLER VE BÜYÜKLER BAY & BAYAN WUSHU TAOLU-

WUSHU SANDA – LIGHT SANDA – TUI SHOU

ŞAMPİYONASI

2021

(ULUSLARARASI,BALKAN, AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARI İÇİN

TÜRK MİLLİ TAKIMI SEÇMELERİ)

04 – 14 TEMMUZ 2021

 

TEKNİK TOPLANTI
TAOLU TARİH – SAAT 04 TEMMUZ 2021 – 20:00
SANSHOU GENÇLER TARİH – SAAT 08 TEMMUZ 2021 – 20:00
SANSHOU BÜYÜKLER – TAICHI TUI SHOU BÜYÜKLER & VETERANTLAR TARİH – SAAT 11 TEMMUZ 2021 – 20:00
SALON ADRESİ SAKARYA-SERDİVAN KAPALI SPOR SALONU

Federasyonumuzun 2021 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Gençler, Büyükler Taolu ,Sanda ve Light Sanda  Wushu Şampiyonası 04 -14 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Talimat aşağıda sunulmuştur.

1-ŞAMPİYONANIN GENEL TALİMATI
 

2021 yılında yapılacak Avrupa şampiyonası Büyükler, Gençler Milli Takım Seçme Kriteri olan Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında dereceye giren sporcular   Avrupa Şampiyonalarına katılacaktır. Türkiye şampiyonasına katılan başarılı sporcular teknik heyet tarafından uluslararası turnuvalarda değerlendirilebilir.

 

2-TEKNİK TOPLANTI VE AÇILIŞ SEREMONİSİ
 

Teknik Toplantıya Kafile Başkanları, İdareciler, İl Temsilcileri ile 2021 yılı vizelerini yaptıran Antrenörler katılacaklardır. Müsabakada görev alacak Hakemlerin Teknik Toplantısı 04-08 ve 11 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Söz konusu toplantıya hakemlerin hakem kılık kıyafet kuralları çerçevesinde katılmaları gerekmektedir.

 

Açılış seremonisine pandemi kuralları çerçevesinde illeri temsilen birer sporcu katılacaktır.

 

3-SPORCU KAYIT İŞLEMLERİ
 

***YENİ***

 

Antrenörler, İl Temsilcileri yada Kulüp Yöneticileri tarafından www.sporcukayit.com web sitesi üzerinden tüm sporcuların kaydı yapılacaktır, ferdi sporcularda bu yetkililer aracılığı ile kayıt işlemlerini yaptıracaklar. Bu kayıt sonrasında web sayfasında yayınlanacak ve müsabaka boyunca bu kayıt numarası ve sıra numarasına göre tüm işlemler yapılacaktır.

 

 

İl Temsilcisi; kulüp ve ferdi sporcular için kendi ilinin kafile listelerinin formunu doldurarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine onaylatarak tartı öncesi 5 Adet Fotokopisi ile birlikte Merkez Hakem Kuruluna Teslim edecektir. Kendi il Kafile Listelerinde isimleri bulunmayan sporcular şampiyonaya alınmayacaktır.

 

4-WUSHU SANDA –LİGHT SANDA TARTI, KURA ÇEKİMİ ve KUŞAK DURUMU
 

8 Temmuz günü 15:30 – 18:00 saatleri arasında gençler kategorisi tartıları yapılacaktır.

11 Temmuz günü 15:30–18:00 saatleri arasında büyükler kategorisi tartıları yapılacaktır.

Tartıda kilo toleransı yoktur. Tartı bitiminden sonra eşleştirmeler bilgisayar ortamında otomatik olarak yapılacaktır. Tüm kategorilerde müsabakalar eleme usulü ile yapılacak olup elenen sporcu üst tura çıkamaz. Tartı odasına MHK üyeleri Federasyon Yetkilisi Görevli Hakemler ve Görevli Doktorlardan başkası giremez. Sporcular belirtilen süre içinde kendi sıkletlerine ulaşmaları gerekir. Tartı; tartı kural ve kaideleri çerçevesinde yapılır. Belirtilen tartı saati bitiminde kilosuna erişmeyen sporcu diskalifiye edilir.

 

Gençler ve Büyükler Kategorisinde yarışan sporcularda kahverengi 2 beyaz bant seviyesinde olan sporcular müsabakalara katılabilirler.

 

Not: Sporcu katılımına göre eleme, çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları öncesinde her gün saat 06:00 ile 07:00 saatleri arasında kontrol tartısı yapılabilir.

 

5-MÜSABAKALARA KATILIM ŞARTLARI VE SPORCU TARTI BELGELERİ
 

1- Wushu Kung Fu Federasyonuna ait 2021 yılı vizeli lisans ve 1 adet lisans fotokopisi,

2- T.C. Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü Belgesi vb. resmi kimlik,

3- Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olan sporcular; Pasaportlarını, Pasaport Fotokopilerini ve T.C. Kimlik Kartlarından birisini ibraz etmek suretiyle müsabakalara alınacaklardır,

4- Wushu kung fu kuşak kimlik Kartı,

5- Kimlik Defteri ve Kimlik Kartları eksik olanlar, Federasyonumuz ile irtibata geçerek temin edebilirler

6- Sporcu Sağlık Muayene Taahhütnamesini Yurt içinden ve Yurt dışından katılan tüm sporcuların doldurması zorunludur (EK 2).

7- Covid – 19 Sağlık Anketi (EK 3)

8- Sporcular ad, soyad, branş ve sıkletini belirtir   tartı formlarını doldurup, doktor ve tartı hakemleri huzurunda imzalayacaktır (EK 1).

9- İstenilen belgelerden herhangi birinin eksikliğinde sporcular müsabakaya alınmayacaktır. Sporcular belgelerini eksiksiz doldurarak getireceklerdir.

 

Türkiye şampiyonaları Milli Takım ön seçme müsabakaları olması nedeniyle söz konusu yarışmaya T.C Vatandaşı olmayan hiçbir sporcu katılamaz

 

6-SALGIN TEDBİRLERİ
 

1- Müsabakalara Kovid-19 tedbirleri nedeniyle seyirci kabul edilmeyecektir.

2- Müsabaka salonuna girişte tüm katılımcıların “HES” kodu kontrolleri, “ATEŞ” ölçümleri yapılarak uygun olanlar kabul edilecektir.

3- Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Tedbirleri nedeniyle tüm alanlarda Maske kullanımı, Sosyal Mesafe ve

Hijyen kurallarına uyulması zorunludur.

4 Faaliyet boyunca Federasyon tarafından alınacak tüm sağlık ve güvenlik tedbirlerine uymak zorunludur.

5- Şampiyonaya katılacak olan İdareci, Antrenör, Sporcular ve diğer görevliler son iki gün içinde alınmış Covid-19 PCR testi negatif sonuç belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

 

7-YAŞ VE SIKLETLER
 

Müsabakaya girecek sporcuların doğum tarihleri tüm ulusal ve uluslar arası yarışmaları için 01-Ocak -31 Aralık takvimi baz alınacaktır.

 

B GENÇLER SANDA – LIGHT SANDA 15-16 YAŞ GRUBU (2006-2005)
BAY 39 Kg 42 Kg 45 Kg 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg 80 Kg +80 Kg
BAYAN 39 Kg 42 Kg 45 Kg 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg +75 Kg

 

A GENÇLER SANDA – LIGHT SANDA 17 YAŞ GRUBU (2004)
BAY 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg 80 Kg 85 Kg 90 Kg +90 Kg
BAYAN 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg +75 Kg

 

BÜYÜKLER SANDA – LIGHT SANDA 18-40 YAŞ GRUBU (2003-1981)
BAY 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg 80 Kg 85 Kg 90 Kg +90 Kg
BAYAN 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg +75 Kg

 

8-WUSHU SANDA-LİGHT SANDA MÜSABAKA RAUNT VE SÜRELERİ
 

Müsabaka süreleri; Büyükler ve Gençler 2 dakikadan 3 raunt ve raunt araları 1 dakikadır. Katılımcıların durumuna Wushu Müsabaka Yönetmeliğine göre süre ve rauntlarda Merkez Hakem Kurulu tarafından değişiklik yapılabilir.

 

9-İTİRAZ
 

Müsabakalara yapılacak itiraz müsabaka bitiminden itibaren 15 dk. içerisinde 800,00-TL. karşılığında dilekçe ile Merkez Hakem Kurulu Başkanına veya Müsabaka koordinatörüne yapılacaktır. İtirazın haklı bulunması durumunda ilgiliye itiraz ücreti iade edilecektir. İtirazın haksız bulunması halinde itiraz ücreti Federasyon hesabına gelir kaydedilecektir.

 

10-KONTROL MASASI
 

Platformda maç devam ederken maç programı listesinde takip eden üç maçın sporcuları kontrol masasında hakemler tarından teçhizatları kontrol edilmiş kask çene tarafından bantlanacak. (Raunt aralarında zaman kaybı olamaması için kaskı arka kısmından açılacaktır.) Eldivenler hakem kontrolünde giydirilecek, bilekten bantlanacak ve paraflanacaktır.

 

11-KILIK KIYAFET,KORUYUCU MALZEMELER ve UYARILAR
 

Tüm sporcular yanlarında kugi, kask, dişlik, eldiven, göğüs koruyucu, bandaj, bulundurmak ve giymek zorundadırlar. Sporcular müsabakaya eksik malzeme ile iştirak etmeyeceklerdir. Eksik malzeme ile platforma çıkan sporculara 60 saniye süre tanınacak olup bu süre içerisinde malzemesini tamamlamadığı takdirde müsabakadan diskalifiye edilecek olup bu konuda yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir. Müsabakada kullanılan Eldivenler 65 kg ve altı baylar ve tüm kilo kategorisinde ki bayanlarda (8) Oz, 70 KG üstü baylarda ise 10 Oz olacaktır. Köşelerin rengine göre – Kırmızı yada Mavi olacak şekilde aşağıda ki ekipmanlar zorunludur;

 

 

A genç – B Genç Büyükler  Bay Light Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, tişört, kugi, dubok,  kaval koruyucu, ayak koruyucu (Ful teçhizatlı)

 

A Genç – B Genç – Büyükler Bayan Light Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, göğüs koruyucu, tişört, kugi, dubok,  kaval koruyucu, ayak koruyucu (Ful teçhizatlı)

 

B Genç Bay Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, tişört, kugi, şort, diz altı tayt,  kaval koruyucu, ayak koruyucu (Ful teçhizatlı)

 

B Genç Bayan Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, göğüs koruyucu, tişört, kugi, dubok,  kaval koruyucu, ayak koruyucu (Ful teçhizatlı)

 

A Genç ve Büyükler Bay Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, tişört, kugi, şort, diz altı tayt, (Ful teçhizatlı)

 

A Genç ve Büyükler Bayan Sanda
Kask, dişlik, bandaj, eldiven, safeguard, göğüs koruyucu, tişört, kugi, dubok (Ful teçhizatlı)

 

 

1- Gözlük, kontak lens ve takma dişler

2 -Yüzük, küpe, kolye ve bileklik gibi her tür takı ile müsabakalara katılması yasaktır.

3- Yaralı yada engelli şahısların yarışmaya katılmalarına izin verilmeyecektir.

 

Büyükler ve Gençler kategorisinde Diş teli takılmış sporcular, diş doktorlarından Wushu Kung Fu (Sanda – Light Sanda) müsabakası yapmasında sakınca yoktur kaşeli ve ıslak imzalı onayın aslını tartı esnasında ibraz etmeleri halinde müsabakalara katılabilir, tüm kategorilerde bandaj zorunludur.

 

UYARI

Bu kurallara uyulmaması yarışmacının yarışmadan diskalifiye olması anlamına gelecektir. Müsabaka yoğunluğuna göre programda değişiklik yapılması federasyonumuz Tertip Kurulunun yetkisindedir. Reglamanda yer almayan konularda Türkiye Wushu Kung fu Federasyonu yetkilidir.

 

 

MÜSABAKADA KULLANILACAK KILIK KIYAFET ŞEKLİ

 

1-) Erkekler diz altı siyah taytın üstüne kendi şehir renklerinden oluşan yada ortak karar aldıkları bir şort rengi ile müsabakalara çıkabilirler.

 

 

Sanda ve Light Sanda Dalında Bayan Sporcuların Kılık Kıyafet şekilleri resimde görüldüğü şekildedir

Light Sanda Dalında Bay Sporcuların Kılık Kıyafet şekilleri resimde görüldüğü şekildedir

Sanda Dalında Bay Sporcuların kılık Kıyafet Şekli resimde görüldüğü şekilde olacaktır. Şortun Altında dizin altına kadar siyah Tayt veya Kendi Köşe renginde tayt olacak şekilde olacaktır.

 

12-DERECEYE GİREN SPORCULAR
 

Müsabakalar sonucunda ilk üç 1,2,3,3 dereceye giren sporculara madalya verilecektir. Sporcular madalya törenine spor ayakkabısı ve eşofmanla çıkmak zorundadırlar.

 

13- GENEL KURALLARI
 

Antrenörler köşelerde görev yaparken Federasyon tarafından verilen kendilerine ait 2021 yılı vizeli Akreditasyon kartını takmak zorundadırlar. Başkalarının Akreditasyon kartını takanlar Disiplin Kuruluna sevk edileceklerdir. Akreditasyon kartını takmayanlara köşelerde görev verilmeyecektir.

Müsabakalara katılan antrenör ve sporcuların tüm izin işlemleri bağlı bulundukları İl Müdürlüklerince yapılacaktır.

 

TSK Gücü, Jandarma Gücü ve Sahil Güvenlik Akademisi sporcuları, müsabakalara katılmalarında sakınca yoktur yazısı ve Wushu Kung Fu Federasyonu’na ait 2021 yılı vizeli lisansı ile Şampiyonaya katılabileceklerdir.

Antrenörler ve sporcular hiçbir şekilde ulusal müsabakalarda formalarına ay yıldız takamayacak, Türkiye yazısı olan eşofman giyemeyeceklerdir. Milli takımı simgeleyen hiçbir amblem bulunduramayacaklardır. Antrenör şapka, terlik, şort atlet ile sporcuların köşelerine çıkamazlar.

Müsabakalara katılan tüm sporcular genel Wushu Kung Fu sporcu kıyafeti dışında hiçbir kıyafetle müsabakalara katılamazlar. Müsabakalara katılan tüm hakem, idareci, antrenör ve sporcular Federasyonca belirlenen kılık – kıyafet talimatına uyacaklardır. Aksi davranışta bulunanlar Disiplin Kuruluna sevk edilecektir.

 

Müsabaka esnasında sportmenlik dışı davranışta bulunanlar ile gereksiz itirazlarıyla hakem ve görevlilere gayri ahlaki davranışlarda bulunan, müsabakaların ahengini bozan idareci, antrenör ve sporcular, Federasyon Disiplin Kuruluna sevk edileceği gibi, şampiyonadan da ihraç edilebilecektir. Wushu Kung Fu Türkiye şampiyonasında Doping kontrolü yapılabilir . Dopingli bulunan sporcular Disiplin kuruluna sevk edilecektir.

Yarışmalar Wushu Müsabaka kurallarına göre yapılacaktır.

 

Müsabakalarda erkek sporcular erkek Antrenör nezaretinde, bayan sporcular bayan Antrenör nezaretinde yarışmaya çıkacaklardır.

 

Sanda, Light Sanda Tui Shou veya Taolu Kategorilerinden herhangi birinde yarışan sporcu diğer kategoride yarışamayacaktır.

 

Türkiye şampiyonaları Milli Takım ön seçme müsabakaları olması nedeniyle söz konusu yarışmaya T.C vatandaşı olmayan hiçbir sporcu katılamaz.

 

14- SANDA VE LIGHT SANDA KURALLARI
 

Sanda müsabakalarında “Wushu Müsabaka Yönetmeliğinde” yer alan tüm kurallar geçerlidir.

 

Light sanda müsabakası teknik ve kontrollü vuruşlar, vuruş şiddeti düşük, şiddetli ve kontrolsüz vuruşlarda sporcu uyarılır ve devamında diskalifiye edilebilir, ful vuruşlar

Kesinlikle yasaktır. Düşürmelerde omuzun üstünden ve şiddetli baskılı düşürmeler yasaktır. Hafif estetik ve teknik vuruşların olduğu bir müsabaka sistemidir. bir raunt içinde 3 defa platform dışına çıkan sporcu o rauntun mağlubu ilan edilir. Bir raunt içinde 3 ceza puanı alan yada 3 rauntta toplam 6 ceza puanı alan sporcu diskalifiye edilir.

 

 

15- MÜSABAKA KONTENJANI
Her il istediği sayıda sporcuyla yarışmalara katılabilir.

 

16- HARCIRAH
Sporculara Federasyonca harcırah ödenmeyecektir. Harcırah alamayan sporcu,antrenör ve idarecilerin harcırahları ile yol ücretleri kendi kulüp ve sporcu potansiyeli bütçe imkanı göz önünde bulundurularak bağlı oldukları İl deki İl Müdürlüklerince ödenebilir.

 

17-TAKIM MÜSABAKALARI KURALLARI
 

SANDA BÜYÜKLER TAKIMLAR MÜSABAKASI

 

a) Takım müsabakaları 6 sporcu dan oluşacaktır.

b) Takımlar illerden oluşacaktır 6+1 sporcu çıkartamayan İl’ler farklı bir il Takımı ile birleşebilir.

c) 10.000 (on bin) üzerinde lisanslı sporcusu olan İl’ler iki takım ile turnuvaya katılabilir.

d) 6 sıkletten oluşan müsabaka sistemi olacaktır.

e) Erkeklerde:48-52-56-60-65-70-75-80-85-90-+90 olarak yapılabilir.

f) Kadınlarda: 45-48-52-56-60-65-70 kg olarak yapılabilir.

g) Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde de yapılabilir

h) Takımlar müsabakaları il takımları kurularak lig şeklinde yapılabilir. Takımlar müsabakalarında süreli ve deplasmanlı; lig usulü maçlar yapılabilir.

ı) Takımlar maçların bitiminden sonra başlatılacaktır.

 

İLK YAPILACAK TURNUVA SİSTEMİ

 

Baylar (60-65-70-75-80-85) kilolarında yapılacaktır.

Bayanlar (52-56-60-65) kilolarında yapılacaktır.

1-) Yarışmacı takımın sporcuları maç başlamadan selam için platforma toplu olarak davet edilecek selam verildikten sonra bireysel yarışmaları için kendi köşelerine gönderilecektir.

2-) Takım Müsabakasında Takımlar altı (6) sporcu net 40 saniye süre ile arka arkaya platforma çıkacaktır.

3-) Kendi sıkletleri ile 40 net saniye maç yapacak süre bitiminin akabinde ikinci sıradaki sıklet platforma çıkacaktır.

4-) Toplam da maç süresi Dört (4) dakikalık tek raunt şeklinde yapılacaktır. Müsabakalar sanda kuralları içinde yapılacaktır.

5-) Her bir takım müsabakası hakemler tarafından 4 dakikalık tek raund şeklinde puanlanarak değerlendirilecektir.

6-) Galip olan ve Yenilen takımın sporcuları toplu olarak platforma davet edilerek galip olan takım platform hakemi tarafından eli kaldırılarak galip ilan edilecektir.

7-) Müsabakaya ilk başlayacak sıkletin belirleme şekli Platform hakemi iki antrenörü platforma çağırır kura ile ilk başlayacak takımı belirler; kurayı kazanan antrenör ilk olarak istediği sıkletten başlar; her 40 saniye bitiminde puanı önde olan antrenör sıklet levhasını yukarı kaldırarak istediği sıkleti platforma gönderir.

😎 Takım müsabakasında her sıklettin self gardına bir numara verilecektir maç içinde antrenörler kendi istekleri doğrultusunda taktiksel olarak herhangi bir sıkletin çıkmasına karar vererek rakip takımın antrenörü de aynı sıkleti platforma sürmek zorundadır.

9-) Sakatlanma halinde her takımın tek bir sıklet için yedek bulundurma hakkı vardır. Yedek olacak sporcu Takım listesi ile hakem komitesine ibraz edilecektir.

 

TAKIMLAR MAÇ SÜRESİ

 

a-) 40 sn X 6 Raunt= 4 Dakika raunt arası veya dinlenme molası verilmeyecektir.

b-)Puan ile önde olan takım Galip ilan edilir.

c-) Galip takım eleme usulü ile bir üst tura geçer. Yarı finalde elenen iki takım 3. Lük maçı yapar. Galip olan üçüncülük madalyası alır.

 

 

BERABERLİK HALİNDE

 

En son yapılan sıkletin sporcularının sanda kurallarında geçen beraberlik halinde sonucun belirlenmesi kriterleri ile maç sonucu belirlenir.

 

DERECEYE GİREN TAKIMLAR

 

1-) 1.2.ve 3. Olan takımlara kupa verilebilir.

2-) 1.2.ve 3.olan takımların her sporcusuna madalya verilebilir.

 

***BİLGİLENDİRME***

 

Müsabakalarda elenen sporcular da Takım Müsabakalarına katılabilirler. Takım listeleri en geç 13 Temmuz 2021 Salı günü saat 15:00’e kadar Merkez Hakem Kuruluna teslim etmeleri gerekmektedir.

***AÇIKLAMA***

Takımlar müsabakaları platformda bireysel olarak aynı sıklette iki rakip sporcu arasında yapılır, devam eden müsabakanın ardından diğer farklı sıkletteki iki rakip sporcu platforma çıkar ve mücadele eder, her 40 saniyede bir platformda ki iki sporcu iner, takımlarda ki diğer sıkletteki sporcular sıklet sırasına göre platforma çıkarlar.

Takım sporlarında platformda yarışma içinde sadece iki rakip sporcu karşı karşıya gelir.

***UYARI***

Takım müsabakaları katılım duruma ve zamana göre yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18-MÜSABAKA PROGRAMI
TARİH BAŞLAMA SAATİ GÖREVLER BRANŞ KATEGORİLER
4 TEMMUZ PAZAR 14.00-15.30 HAKEM TEKNİK TOPLANTI WUSHU-TAOLU
15:30 – 18:00 SPORCU KAYIT İŞLEMLERİ WUSHU-TAOLU
20:00 TEKNİK TOPLANTI WUSHU-TAOLU
5 TEMMUZ 2021

PAZARTESİ

09-19.00 WUSHU TAOLU YARIŞMALARI WUSHU-TAOLU AÇIK EL TAOLU YARIŞMALARI
14.00 AÇILIŞ SEREMONİSİ YALNIZCA ANTRENÖR VE KAFİLE BAŞKANLARI-İLLERİ TEMSİLEN 1’ER SPORCU (PANDEMİ KURALLARI GEREĞİNCE)
6 TEMMUZ 2021

SALI

09-19.00 WUSHU TAOLU YARIŞMALARI WUSHU-TAOLU KISA SİLAHLAR TAOLU YARIŞMALARI
7 TEMMUZ 2021

ÇARŞAMBA

09-19.00 WUSHU TAOLU YARIŞMALARI WUSHU-TAOLU UZUN SİLAHLAR TAOLU YARIŞMALARI
8 TEMMUZ 2021

PERŞEMBE

14:00 – 15:30 HAKEM TEKNİK TOPLANTI SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
15:30 – 18:00 TARTI SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
20:00 TEKNİK TOPLANTI SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
 

9 TEMMUZ 2021

CUMA

09:00 – 19:00 ÖN ELEME

ELEME

SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
12.00-13.30 ÖĞLEN ARASI-CUMA NAMAZI
14-30 AÇILIŞ SEREMONİSİ YALNIZCA ANTRENÖR VE KAFİLE BAŞKANLARI-İLLERİ TEMSİLEN 1’ER SPORCU (PANDEMİ KURALLARI GEREĞİNCE)
10 TEMMUZ 2021

CUMARTESİ

09:00 – 19:00 ÇEYREK FİNAL

YARI FİNAL

SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
11 TEMMUZ 2021

PAZAR

09.00 GENÇLER SANDA-LİGHT SANDA FİNALLER SANDA –

LIGHT SANDA

A GENÇ – B GENÇ
15:30 – 18:00 BÜYÜKLER SANDA –LİGHT SANDA TARTI SANDA – LIGHT SANDA – TUI SHOU BÜYÜK – VETERANT
20.00 TEKNİK TOPLANTI
12 TEMMUZ 2021

PAZARTESİ

09:00 -19:00 ÖN ELEME

ELEME

SANDA – LIGHT SANDA – TUI SHOU BÜYÜK – VETERANT
13 TEMMUZ 2021

SALI

09:00 -19:00 ÇEYREK VE YARI FİNAL

YARI FİNAL

SANDA – LIGHT SANDA – TUI SHOU BÜYÜK – VETERANT
14 TEMMUZ 2021

ÇARŞAMBA

09:00 FİNAL SANDA – LIGHT SANDA – TUI SHOU BÜYÜK – VETERANT
TAKIMLAR SANDA BÜYÜK
20:00 WUSHU KUNG FU GALASI

 

 

 

 

19-WUSHU KUNG FU (SANSHOU – TAOLU) GALASI
 

14 Temmuz 2021 akşamı saat 20:00’da Büyükler Sanda finallerinden 10-12 müsabaka ve Takımlar Sanda müsabakalarının finalleri ile Taolu gösterileri Wushu Kung Fu Galası ile turnuvanın kapanışı yapılacaktır.

 

20- TUİ SHOU KURALLARI
 

YAŞ VE SIKLET DURUMLARI

 

BÜYÜK TAICHI TUI SHOU 18-40 YAŞ GRUBU (2003-1981)
BAY 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg 80 Kg 85 Kg 90 Kg +90 Kg
BAYAN 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg +75 Kg

 

VETERANT TAICHI TUI SHOU 41-55 YAŞ GRUBU (1980-1966)
BAY 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg 80 Kg 85 Kg 90 Kg +90 Kg
BAYAN 48 Kg 52 Kg 56 Kg 60 Kg 65 Kg 70 Kg 75 Kg +75 Kg

 

KILIK KIYAFET

 

Köşe renginde Tişört ve (Dubok) uzun pantolon, dişlik, kogi ince tabanlı ayakkabı, Müsabakalar eleme usulü ile yapılır .

 

KURALLAR

 

Müsabakalar eleme usulü ile yapılır. Yapılacak müsabaka sistemi statik Taichi Tui shou sistemi olacaktır. İki sporcunun ayakları birbirine eşit şekilde Gunbu duruşuna geçilir,

Sporcuların ayakları altında 40 cm çapında halıfleks veya aynı ölçüde zemine çizilmiş şekilde   iki ayağı içine alan bir zemin olacak, İki sporcu hakemin belirlediği sağ ayaklar veya sol ayaklar önde iken aynı şekilde ellerde o yönde pozisyon alınır. Devamında el bileklerini birbirine temas eder diğer elleri ile rakibin dirsekleri avuç içine alınır. Dairesel üç tekrar Taichi dairesel başlatma tekniği yapılır ardından itme, çekme ve boşa düşürme teknikleri ile puan alınır.

Puan alma şekli iki sporcudan birinin bir ayağının yerinden oynaması 1 puan iki ayağının yerinden oynaması 2 puan sporcunun düşmesi veya ellerinin yere değmesi 3 puan kazandırır.

10 puan üstünlük sağlayan sporcu rakibini sayı fark üstünlüğünden hakem kararı ile galip ilan edilir.

Müsabakada bir Masa hakemi, Puan Hakemi ve Müsabaka Hakemi olarak üç Hakem görev alır.

 

GEÇERLİ PUANLAMA

 

Rakibi blok olarak çekebilir ve avuç içi ile itebilir ve yanlara iki kol gücü ile itebilir.

 

YASAKLANAN KURALLAR

 

Her türlü vuruş, kolu sıkıştırmak maksadıyla çekmek, tırnaklarını batırmak, tükürmek, disiplinsiz davranışlarda bulunmak ihtar, devamında diskalifiye edilir. Tui shou müsabakası 1 raunt toplam 3 dakikadan oluşur. Müsabaka da iki ihtar alan sporcu diskalifiye edilir.

 

TÜRKİYE GENÇLER VE BÜYÜKLER BAY & BAYAN

MODERN WUSHU TAO-LU ŞAMPİYONASI

TALİMATI

2021

(ULUSLARARASI, BALKAN, AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARI İÇİN

TÜRK MİLLİ TAKIMI SEÇMELERİ)

 

WUSHU TAOLU PROGRAMI
MÜSABAKA YERİ : SAKARYA SERDİVAN KAPALI SPOR SALONU
MÜSABAKA TARİHİ : 04-08 TEMMUZ 2021
TEKNİK TOPLANTI : 04 TEMMUZ 2021

 

 

KATEGORİLER
GRUP C – : 8 YAŞ ALTI (2013 ve Altı Doğumlular)
GRUP C – : 12 YAŞ ALTI (2009-2010-2011-2012 Doğumlular)
GRUP B – : 13-15 YAŞ GRUBU (2006-2007-2008 Doğumlular)
GRUP A – : 16-18 YAŞ GRUBU (2003-2004-2005 Doğumlular)
BÜYÜKLER : BÜYÜKLERDE YAŞ SINIRI YOKTUR

 

Kategori – 8 ve Alt Yaş Grubu
16-20-32 Formlar

 

Baguazhang-Xingyiquan-

 

Baijiquan-Chaquan-Shuangjian-Shuangdao-Changsujian-Pudao

 

Serbest Stil Açık El

 

Taichi shansshi taolu (Taichi fan)

 

 

 

Grup (C ) 12 Yaş Alt Grubu
Changquan 32 Form ( Sanlu Form )

Jienshu, Daoshu, Gunshu, Qianqshu

Nanquan 32 Form

Nandao, Nangun

Taijiquan

Taijijien

Taichi shansshi taolu  (Taichi fan)

 

               Grup ( B ) 13-15 Yaş Grubu
Changquan : 1.guidin standart form ( 1. set uluslar arası yarışma formu )

Jienshu :1.guidin standart form ( 1. set uluslar arası yarışma formu )

Daoshu : 1.guidin standart form ( 1. set uluslar arası yarışma formu )

Gunshu :1.guidin standart form ( 1. set uluslar arası yarışma formu )

Qiangshu : 1.guidin standart form ( 1. set uluslar arası yarışma formu )

Nanquan ( uluslar arası yarışma formu )

Nangun ( uluslar arası yarışma formu )

Nandao ( uluslar arası yarışma formu )

Taijiquan ( 24 Form )

Taijijien ( 32 Form )

Taichi shansshi taolu (Taichi fan)

Baguazhang-Xingyiquan-

Baijiquan-Chaquan-Shuangjian-Shuangdao-Changsujian-Pudao

Serbest Stil (Açık El)

 

Grup ( A ) 16-18 Yaş Grubu
Opsionel Formlar :

Changquan, Jienshu, Daoshu, Gunshu, Qiangshu, Nanquan, Nandao, Nangun, Taijiquan, Taijijien

 

Changquan : 1-2-3 guidin standart form ( 1. 2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Jienshu : 1-2-3.guidin standart form ( 1.2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Daoshu : 1-2-3 guidin standart form ( 1.2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Gunshu : 1-2-3 guidin standart form ( 1. 2.3.set uluslar arası yarışma formu )

Qiangshu : 1-2-3 guidin standart form ( 1. 2.3.set uluslar arası yarışma formu )

Nanquan ( uluslar arası yarışma formu )

Nangun ( uluslar arası yarışma formu )

Nandao ( uluslar arası yarışma formu )

Taijiquan ( 42 Form )

Taijijien (42Form )

Taichi shansshi taolu (Taichi Fan)

Baguazhang-Xingyiquan-

Baijiquan-Chaquan-Shuangjian-Shuangdao-Changsujian-Pudao

Serbest Stil (Açık El)

 

Kategori Büyükler Grubu
Changquan :1-2-3 guidin standart form ( 1. 2.3.set uluslar arası yarışma formu )

Jienshu  :1-2-3.guidin standart form ( 1. 2.3.set uluslar arası yarışma formu )

Daoshu  :1-2-3 guidin standart form ( 1.2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Gunshu : 1-2-3 guidin standart form ( 1.2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Qiangshu : 1-2-3 guidin standart form ( 1.2.3. set uluslar arası yarışma formu )

Nanquan ( uluslar arası yarışma formu )

Nangun ( uluslar arası yarışma formu )

Nandao ( uluslar arası yarışma formu )

Taijiquan ( 42 Form )

Taijijien (42Form )

Taichi shansshi taolu (Taichi Fan)

 

Opsionel Formlar
 

Changquan, Jienshu, Daoshu, Gunshu, Qiangshu, Nanquan, Nandao, Nangun, Taijiquan, Taijijien

 

Baguazhang-Xingyiquan

 

Baijiquan-Chaquan-Shuangjian-Shuangdao-Changsujian-Pudao

 

Serbest Stil (Açık El)

 

Grup B, Grup C ve Serbest stil kategorilerinde yarışacak sporcularda zaman şartı aranmaz.

 

Opsionel Taolar için nandu zorunluluğu yoktur.

Sporcu 1 açık el 1 silahlı olmak üzere 2 kategoride yarışabilirler

12 yaş altı sporcular katılım yoğunluğuna göre yıllara bölünerek yarıştırılabilirler

Şampiyonada 1 gün açık eller,2 gün kısa silahlar,3 gün uzun silah yarışmaları yapılacaktır.

 

Kategoriler arası geçiş (Büyüklerde yarışan sporcular gençlerde yarışamaz, gençlerde yarışan sporcular büyüklerde yarışabilir).

 

Yıldız Genç ve Büyüklerde Serbest Stillerde Yarışan Sporcular Sadece Açık El Olmak Üzere 1(BİR) Serbest Stil Kategorisinde Yarışabilirler.

Her gün bitiminde madalya töreni yapılacaktır.

 

Reglamanda yer almayan konularda “Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyonu” yetkilidir.

 

TAO’da yaş sınırı yoktur. Müsabaka yoğunluğuna göre programda değişiklik yapılması federasyonumuz  Tertip Kurulunun yetkisindedir. Reglamanda yer almayan konularda “Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyonu” yetkilidir.

 

 
 

 

Turnuva 3 bölümde yapılacaktır.

 

04-08 Temmuz: Wushu Taolu  Şampiyonası,

 

08-11 Temmuz: Gençler Wushu Sanda ve Light Sanda Şampiyonası,

 

11-14 Temmuz: Büyükler Wushu Sanda ve Light Sanda Şampiyonası tarihleridir.

Müsabaka alanında Akreditasyon zorunludur. Taolu Akreditasyon işlemleri 04 temmuz saat 08.00-12.00 arası ,Gençler Sanda ve Light Sanda 08 Temmuz saat 08.00-12.00 arası, Büyükler Sanda ve Light Sanda 11 Temmuz saat 08.00-12.00 arası yapılacaktır.

 

Şampiyona da ,Sporcu ,Antrenör, Hakem ,görevlilerin haricinde hiçbir şekilde ,hiçbir statüde seyirci ve katılımcı alınmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK-1

 

TÜRKİYE WUSHU KUNG-FU FEDERASYONU

SPORCU TARTI FORMU

 

ADI SOYADI                  :                                                                      KİLOSU            :

                                                                                                             BÖLGESİ          :

                                                                                                          KULÜBÜ           :     

 

 

 

SAĞLIK BELGESİ                                                                                AĞIRLIK BELGESİ

 

Bu belgede adı geçen sporcunun tıbbi muayenesinin                        Bu belgede adı geçen sporcunun ağırlık yapıldığı ve bu şampiyonaya katılabileceğini beyan                              ölçülerinin sınırları içinde olduğunu ederim.                                                                                             Resmi tartı ile tespit edildiğini beyan                                                                                                                  ederim.

MÜSABAKA DOKTORU                                                                                  TARTI HAKEMİ      

                                                                      

Tarih                :                                                                                  Tarih         :

 

İmza                :                                                                                  İmza         :

Adı Soyadı        :                                                                                  Adı Soyadı:

 

NOT: Tartıya gelen sporcu bu formla birlikte yeni çıkarılmış lisansını ve lisans fotokopisini, nüfus cüzdanını, federasyonca verilen  sporcu kimlik kartını da ibraz etmek zorundadır.

 

                                              

                                                                                                                      SPORCU İMZASI

 

 

 

EK-2

SPORCU SAĞLIK MUAYENE TAAHHÜTNAMESİ EVET HAYIR
Daha önce herhangi bir hastalığınız var mı?
Doğumunuzda Vücudunuzdan herhangi bir bölümde eksiklik var mı?
Hastanede yatarak tedavi gördünüz mü?
Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var mı?
Tamamlayıcı herhangi bir gıda alıyor musunuz?
Antrenman esnasında ve sonrasında, hiç bayıldınız mı?
Hiç göğüs ağrınız oldu mu?
Hiç yüksek tansiyonunuz oldu mu?
Cilt hastalığı geçirdiniz mi?
Herhangi bir dermatolojik şikayetiniz var mı?
Astım hastalığı veya nefes darlığınız var mı?
Kemikleriniz, eklemleriniz, tendonlarınız veya kaslarınız ile ilgili herhangi bir sorununuz var?
Bilinç kaybınız eşliğinde bir kafatası yaralanmanız oldu mu?
Diş teliniz var mı? ( Varsa Diş Doktorunuzdan Sanda ve Qinda müsabakası yapabilir onayınızı ıslak imzalı ve mühürlü olarak ekleyiniz )
Hamilelik şüpheniz var mı?
Uzun bir zamandır diyette misiniz?
Epilepsi – sara hastalığınız var mı?
Lisansınızı yeniledikten sonra herhangi bir hastalık geçirdiniz mi?
Lisansınızı yeniledikten sonra ameliyat oldunuz mu?
Lisansınızı yeniledikten sonra hastanede yatışınızı gerektiren hastalığınız oldu mu?
 – ÖNEMLİ –
Lütfen “EVET” ile yapılan cevaplarla ilgili daha ayrıntılı bilgi verin!
Bu taahhütnameyi müsabakaya katılacak olan sporcunun imzalaması zorunludur.
EVET cevabını verdiğiniz sorularla ilgili açıklamanızı yazınız:
Yukarıdaki bilgilerin tarafıma ait doğru ve eksiksiz olduğunu taahhüt ederim.
Tarih                            :   ……./……../20……..
Sporcu Adı – Soyadı   :
Sporcu telefonu         :

Sporcu imzası             :

EK-3

 Duyuru: Wushu Türkiye Şampiyonası’na katılacak antrenör, hakem ve sporcularımızın müsabaka alanı akreditasyonu için 2 adet vesikalık fotoğraf getirmesi zorunludur.

Wushu Türkiye Şampiyonası 2021 PDF