YIP MAN STİL WING CHUN

Yip Man stil Wing Chun, Wing Chun stillerinden birisidir. Yip Man tarafından oluşturulmuştur.

Yip Man (1893-1972) diğer adıyla Yip Gai Man. Fat San Wing Chun Sam Hung (Fat San bölgesi Wing Chun’ un üç kahramanı)’ un üçüncüsü. Fat San Song Yun’ daki Yip ailesinden. Gu Lo stil Wing Chun jenerasyonundan.

Çocukluk yıllarında, usta Leung Jan’ ın halefi Chan Wa Sun’ dan Wing Chun öğrendi, daha sonra Ng Jung So ve Leung Bik (Leung Jan’ ın oğlu) eğitimine devam etti.

1950 yılında Heung Gong’ a gitti, Heung Gong Gau Lung Otel çalışanları birliğinde Wing Chun öğretmeye başladı ve böylelikle üne kavuştu. Öğrencileri, dernek ve kulüp üyeleri ve Heung Gong Gau Lung çevresinde çalışan Çinli işçiler gibi çeşitli kesimlerden öğrencileri vardı. Öğrencileri arasında olan film yıldızı Bruce Lee’ yi dövüş sanatları dünyasına kazandırdı.

Yip Man, Heung Gong’ da 20 yılı aşkın bir süre eğitim verdi, Wing Chun’ un gelişmesinde katkıları bulundu, daha sonra öğrencileri Heung Gong (Hongkong), Au Mun (Macau), Toi Wan (Taiwan) bölgeleri Wing Chun’ un geliştirilen yerleri oldu.

Bugün, Wing Chun stili, dünya ülkelerinde yaygınlaşmaya devam etmektedir. Şuan, Heung Gong’ da kurulan Ving Tsun Athletic Association ve International WingChun Union gibi organizasyonlar, Wing Chun’ un tüm dünyada yaygınlaşması ve evrenselleşmesinde verimli sonuçlar elde etmiştir.

Eğitim Programı

1- Sap Bat Sik

2- Siu Nim Tau

3- Cham Kiu

4- Biu Ji

5- Muk Yan Jong

6- Luk Dim Bun Gwan

7- Bat Jam Do

 

TÜRKİYE WUSHU KUNG FU FEDERASYONU

RESMÎ SOSYAL MEDYA HESAPLARI