SANDA

       Sanda kelimenin tam anlamıyla serbest vuruş veya serbest ( Silahsız ) dövüş anlamına gelir ve Çin’de dövüş sanatlarının icra edildiği yarışmalarda sergilenen dövüş sporudur. İlk dönemlerde, 1920’lerde oluşturulan Milliyetçi Parti askerlerinin el ele mücadele konusunda eğitilmesinde kullanıldı.

       Heyecan verici ve hızlı tempolu bir dövüş sistemidir. Mücadele ve kendini savunma için mükemmel bir sistem olduğu gibi, egzersiz yapmak isteyenler için inanılmaz bir egzersiz sistemidir.

        Sanda da üç ana mücadele yöntemi kullanılır.

Yumruk teknikleri,

Tekme teknikleri ve

Düşürme ( Güreş – Judo ) teknikleri ve bu tekniklere karşı savunma teknikleri.

Sanda branşında mücadele eden sporcular bu üç tekniği kombine olarak uygulayarak veya bu tekniklere karşı etkili bir savunma ortaya koyarak galibiyet elde etmeye çalışır. Belli bir alanda ( Platform 80 Cm Yükseklikte, 8*8= 64 metrekare alanda ) Yumruk, tekme ve düşürme teknikleri ve bunlara karşı geliştirilen savunma yöntemiyle rakibinden puan almayı ve kazanmayı hedefleyen bir mücadele sistemidir. Saldırı teknikleri sert ve etkili olmak zorundadır.

      3 Raund üzerinden yapılan ve ilk iki raundu alan yarışmacı müsabakanın galibi ilan edilir. Raund süreleri 2 dk.ara dinlenmeler 1 dk.dır. Bu mücadele esnasında çeşitl koruyucu malzemeler kullanılır. Bunlar ; Kask, Dişlik, Selfguard, Kogi, Kaval Koruyucu, Eldiiven ve Bandaj’dir. Aynı zamanda kırmızı ve mavi renkte malzemeler,hangi köşede mücadele ediliyorsa o renkte de malzemeler giyilir.

    Yumruk tekniklerinin rakibe etkili bir şekilde uygulanması sonucunda 1 puan alınır.Tekme tekniklerinin kafaya ve görvdeye uygulanması halinde 2 puan, baxcaklara uyglanması halinde 1 puan alınır. Yine temiz bir şekilde rabiini düşürüp kendisi ayakta kalan sporcu 2 puan,düşürmeden sonra ayakta kalamaz oda yere yada rakibin üstüne düşerse 1 puan alınır.

      2 Defa platform dışına çıkarılan ya da kendisi çıkan sporcu raundu kaybeder. 2 Defa sayılan sporcu raundu kaybeder.3 Defa sayılan sporcu maçı kaybeder. 6 ceza puanı ( 3 ihtar ) alan sporcu maçı kaybeder. Rakibini kasıtlı olarak sakatlayan ya da yaralayan sporcu diskalifiye edilir.

      Bir Sanda müsabakası 11 hakemle yönetilir.

 Sanda yaş kategorileri ;

   6 -7 Yaş A Gurubu Minikler,

  8 – 9 Yaş B Gurubu Minikler,

10 – 11 Yaş Minik –Yıldızlar,

12 – 14 Yaş Yıldızlar,

15 – 17 Yaş Gençler,

18 – 40 Yaş Büyükler Kategorileri olarak belirlenmiştir.

 

QINGDA

 

        Avrupa Wushu Federasyonu Tarafından Tanımlanan Wushu Sporunun hafif temaslı müsabaka şeklidir. EWUF Qingda Kuralları, ilk olarak Prof. Ng Shau Yin ve Raymond Smith tarafından oluşturulmuştur.

 

    Bu Mücadele sisteminde

  1. a) 18 – 35 yaş Büyükler Kategorisi
  2. b) 16 – 17 Yaş Gençler Kategorisi.
  3. c) 14 – 15 Yaş Yıldızlar Kategorisi olarak belirlenmiştir.

           QINGDA (hafif temas dövüşü anlamına gelir), profesyonel anlamda eğitim görmeyen, bu nedenle de tam temaslı karşılaşma (sanshou) risklerini göze alamayan yarışmacıların mücadele ettikleri bir müsabaka sistemidir. Temel ilke, aşırı tehlike riskine maruz kalmadan genç yarışmacıları müsabakalara teşvik etmektir.

 

        Sanda’dan farkı temelde hafif temas esasına dayanmasıdır. Sert vuruşlar kesinlikle yasaklanmıştır. 3 Ceza puanıyla raunt bitirilir. 3 çıkışla Raunt biter. Düşürme teknikleri omuzdan yukarı kaldırarak yapılamaz. Kafaya kesinlikle direk vuruş yasaktır. Yumruk tekniği ile hafif temaslı olacak şekilde kroşe yumruk vurulabilir. Sanda ile aynı platform üzerinde ya da aynı ölçülerde tatami üzerinde yapılır. Koruyucu malzemeler sanda ile aynıdır. Kıyafet olarak uzun pantolon giyilir.11 hakemle müsabakalar yönetilir.